Hogyan készül a pontozott textiltáska

Biztos vagyok benne, hogy te is kacérkodtál már a gondolattal, hogyan lehetne pontozott textiltáskád (vagy pólód, terítőd stb…).

A textilek pontozása másfajta kihívást jelent, mint ahogy azt megszokhattad feszített vászonra, falapra, kőre, vagy bármilyen stabil alapra történő festés esetén. Először is a textil mozog, csúszkál, és könnyen felemelkedik, amikor a pontozót is emeled. Ezért mielőtt nekiállnál, mindenképpen feszítsd ki óvatosan úgy, hogy ne nyúljon meg, ill. tegyél alá valamit, ami megakadályozza, hogy a festékkel átitatódott anyag összeragadjon az alatta lévő réteggel, vagy mindent összemaszatoljon. A videóban egy kartondarabot vontam be folpack-kal erre a célja.

A textilfesték másképp viselkedik az anyagon, mint az akril. Másképp terül, ill. ha túl híg, akkor szétfolyik. Mindenképpen ügyelj arra, hogy kellő távolságban legyenek egymáshoz képest a pöttyök, megakadályozva így az összefolyást. Pici pontokkal is próbálkoztam, de nem lettek szabályosak, és emiatt rontották az összhatást.

Javaslom, hogy mielőtt nekiállnál a főalkotásnak, egy próbadarabon gyakorolj, és figyeld meg, hogyan viselkedik a festék, és az anyag.

A textilfesték teljes száradás (min. egy nap) után egy átvasalással rögzíthető. Ezután kézmeleg vízben moshatóvá válik. A gyártó nem ír ennél több tanácsot, de ami nálam működik, az az, hogy először a hátoldalt vasalom át, majd egy ruhán keresztül a színén is.

Ez is érdekelhet még:

Pontozó technika
IldikoSzaloki

Így készíts csúszócsomót

Hogyan lehet úgy megcsomózni a medálok zsinórját, hogy az szép legyen? Pl. csúszó csomó használatával. A csúszó csomó nem csak szép, hanem praktikus megoldás is. 

Read More »
négyzetes spirál
Pontozó technika
IldikoSzaloki

Spirál négyzetekből – pontozva

Egy nagyon különleges mintát hoztam ebben a videóban, főleg azoknak, akik szeretik a geometrikus formákat. Az elkészítése nem túl bonyolult, de odafigyelést igényel. Szükséges eszközök:

Read More »
Pontozó technika
IldikoSzaloki

Márványos háttér készítése

Egy különleges, ám annál egyszerűbb háttérfestési technikát mutatok meg nektek.  A márványos háttér már ismerős lehet korábbról, viszont most tovább variáltam. Bevetettem a viaszpasztát is

Read More »
Pontozó technika
IldikoSzaloki

Húsvéti nyuszi pontozva

Üde tavaszi hangulatot árasztó metál és gyöngyház festékeket választottam ehhez az alaphoz. Először lefestettem feketére, majd száradás után körzővel meghúztam a külső köríveket. A körívek

Read More »

Inspiráció mini kezdőcsomagokhoz

Néhány színnel és a mini pontozó készlettel is rendkívül változatos mintákat, formákat tudsz festeni. Erre hozok példát ebben a blogbejegyzésben.   Mini kezdőcsomag – Nyár

Read More »

Pontozás másképp – hullámvonal

Ha unod a túl szabályos mintákat és a mandalákat, akkor még nincs vége a pontozásnak. Egy vidám, egyszerű, mégis látványos pontozási lehetőséget mutatok meg neked.

Read More »

4 thoughts on “Hogyan készül a pontozott textiltáska”

  1. Boros Éva

    A vasalásról tudnál többet mondani? Színén, visszáján, esetleg kell valami anyagdarab, amin keresztül vasaljuk? Rajzoltam már pólóra textilfilccel, de szeretném kipróbálni ezt a technikát is pólón textilfestékkel.

  2. IldikoSzaloki

    Kedves Éva!

    Ami nekem működik az az, hogy először a visszáján vasalom, majd a színén egy ruhadarabon keresztül.

  3. Mechlerné V Timea

    Szia! Farmer tàskàra is mûködik ? Mennyi a szàradàsa? Megszàradt kész màs nem kell rà? Köszönöm Timi

    1. IldikoSzaloki

      Farmerre is működik a textil festék, de arra figyelni kell, hogy teljesen másképp viselkedik, mint az akril festék. Máshogy terül, beszívódik stb. Én hagytam egy napot száradni, majd vasalófal fixáltam.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Shopping Cart